2014 Hugo Winners announced!

No real surprises for me, except for the “Best Graphic Story” award. Don’t get me wrong, “Time” was fantastic, but I was really expecting Saga to take it. Hard SF in the vein of “Time” is pretty rare, though, and Randal Munroe deserves it for all the amazing work he put into it. (I know I never did the last two reviews for Ancillary Justice and Neptune’s Brood, but they were definitely the strongest single novels up for the awards. Definitely read them both.) Even though part of the reason Ancillary Justice did so well was its gimmick- it was a damn good gimmick, and not one that’s really ever been used much before. Plus, anyone who’s going to rag on gimmicks in SF/Fantasy should maybe be reading something else- find me a gimmickless novel in the genres and I’ll probably fall asleep reading it. Neptune’s Brood has the honor of having the most unique economic system I’ve encountered in hard SF, and is a great book on top of it.
Larry Correia’s Sad Puppy slate largely tanked, which whether you think is a good or bad thing, isn’t unexpected. (No comment from Correia or most of the Sad Puppy authors yet, we’ll leave out what Vox Day said, you can go check it out yourself if you’re interested in some homophobia, sexism, poor sportsmanship, and hate against horror fiction. I really think the whole thing would have gone much, much better if he hadn’t been included. Even Correia’s rather intense confrontational online behavior isn’t that big a deal in comparison, angry people are everywhere on the internet.) Dan Wells, despite being, in my opinion, the best of the Sad Puppy Authors on the ballot (Read his John Cleaver books if you haven’t yet, they’re fantastic. YA supernatural serial killer novels, really awesome), didn’t really stand a chance, there’s always going to be a strong stigma against tie-in fiction. I don’t think he was involved in the Sad Puppy slate beyond being nominated by it, though. (The Butcher of Khardov is part of the Warmachine universe.)


BEST NOVEL (1595 ballots)

Winner: Ancillary Justice by Ann Leckie (Orbit)
Neptune’s Brood by Charles Stross (Ace / Orbit)
Parasite by Mira Grant (Orbit)
Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles by Larry Correia (Baen Books)
The Wheel of Time by Robert Jordan and Brandon Sanderson (Tor Books)

BEST NOVELLA (847 ballots)

Winner: “Equoid” by Charles Stross (Tor.com, 09-2013)
The Butcher of Khardov by Dan Wells (Privateer Press)
“The Chaplain’s Legacy” by Brad Torgersen (Analog, Jul-Aug 2013)
Six-Gun Snow White by Catherynne M. Valente (Subterranean Press)
“Wakulla Springs” by Andy Duncan and Ellen Klages (Tor.com, 10-2013)

BEST NOVELETTE (728 ballots)

Winner: “The Lady Astronaut of Mars” by Mary Robinette Kowal (Tor.com, 09-2013)
“Opera Vita Aeterna” by Vox Day (The Last Witchking, Marcher Lord Hinterlands)
“The Exchange Officers” by Brad Torgersen (Analog, Jan-Feb 2013)
“The Truth of Fact, the Truth of Feeling” by Ted Chiang (Subterranean Press Magazine, Fall 2013)
“The Waiting Stars” by Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky, Candlemark & Gleam)

BEST SHORT STORY (865 ballots)

Winner: “The Water That Falls on You from Nowhere” by John Chu (Tor.com, 02-2013)
“If You Were a Dinosaur, My Love” by Rachel Swirsky (Apex Magazine, Mar-2013)
“The Ink Readers of Doi Saket” by Thomas Olde Heuvelt (Tor.com, 04-2013)
“Selkie Stories Are for Losers” by Sofia Samatar (Strange Horizons, Jan-2013)

Note: category has 4 nominees due to a 5% requirement under Section 3.8.5 of the WSFS constitution.

BEST RELATED WORK (752 ballots)

Winner: We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle and Slaves Narrative by Kameron Hurley (A Dribble of Ink)
Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the LGBTQ Fans Who Love It Edited by Sigrid Ellis & Michael Damien Thomas (Mad Norwegian Press)
Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays and Commentary by Justin Landon & Jared Shurin (Jurassic London)
Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction by Jeff VanderMeer, with Jeremy Zerfoss (Abrams Image)
Writing Excuses Season 8 by Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, Jordan Sanderson

BEST GRAPHIC STORY (552 ballots)

Winner: Time by Randall Munroe (XKCD)
Girl Genius Vol 13: Agatha Heterodyne & The Sleeping City written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colors by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
“The Girl Who Loved Doctor Who” Written by Paul Cornell, Illustrated by Jimmy Broxton (Doctor Who Special 2013, IDW)
The Meathouse Man Adapted from the story by George R.R. Martin and Illustrated by Raya Golden (Jet City Comics)
Saga Vol 2 Written by Brian K. Vaughn, Illustrated by Fiona Staples (Image Comics )

BEST DRAMATIC PRESENTATION (LONG FORM) (995 ballots)

Winner: Gravity Written by Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón; Directed by Alfonso Cuarón (Esperanto Filmoj; Heyday Films; Warner Bros.)
Frozen Screenplay by Jennifer Lee; Directed by Chris Buck & Jennifer Lee (Walt Disney Studios)
The Hunger Games: Catching Fire Screenplay by Simon Beaufoy & Michael Arndt; Directed by Francis Lawrence (Color Force; Lionsgate)
Iron Man 3 Screenplay by Drew Pearce & Shane Black; Directed by Shane Black (Marvel Studios; DMG Entertainment; Paramount Pictures)
Pacific Rim Screenplay by Travis Beacham & Guillermo del Toro; Directed by Guillermo del Toro (Legendary Pictures, Warner Bros., Disney Double Dare You)

BEST DRAMATIC PRESENTATION (SHORT FORM) (760 ballots)

Winner: Game of Thrones: “The Rains of Castamere” Written by David Benioff & D.B. Weiss; Directed by David Nutter (HBO Entertainment)
An Adventure in Space and Time Written by Mark Gatiss; Directed by Terry McDonough (BBC Television)
Doctor Who: “The Day of the Doctor” Written by Steven Moffat, Directed by Nick Hurran (BBC)
Doctor Who: “The Name of the Doctor” Written by Steven Moffat, Directed by Saul Metzstein (BBC)
The Five(ish) Doctors Reboot Written & Directed by Peter Davison (BBC Television)
Orphan Black: “Variations under Domestication” Written by Will Pascoe; Directed by John Fawcett (Temple Street Productions; Space/BBC America)

Note: category has 6 nominees due to a tie for 5th place.

BEST EDITOR – SHORT FORM (656 ballots)

Winner: Ellen Datlow
John Joseph Adams
Neil Clarke
Jonathan Strahan
Sheila Williams

BEST EDITOR – LONG FORM (632 ballots)

Winner: Ginjer Buchanan
Sheila Gilbert
Liz Gorinsky
Lee Harris
Toni Weisskopf

BEST PROFESSIONAL ARTIST (624 ballots)

Winner: Julie Dillon
Galen Dara
Daniel Dos Santos
John Harris
John Picacio
Fiona Staples

Note: category has 6 nominees due to a tie for 5th place.

BEST SEMIPROZINE (411 ballots)

Winner: Lightspeed Magazine edited by John Joseph Adams, Rich Horton and Stefan Rudnicki
Apex Magazine edited by Lynne M. Thomas, Jason Sizemore and Michael Damian Thomas
Beneath Ceaseless Skies edited by Scott H. Andrews
Interzone edited by Andy Cox
Strange Horizons edited by Niall Harrison, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Sonya Taaffe, Abigail Nussbaum, Rebecca Cross, Anaea Lay and Shane Gavin

BEST FANZINE (478 ballots)

Winner: A Dribble of Ink edited by Aidan Moher
The Book Smugglers edited by Ana Grilo and Thea James
Elitist Book Reviews edited by Steven Diamond
Journey Planet edited by James Bacon, Christopher J Garcia, Lynda E. Rucker, Pete Young, Colin Harris and Helen J. Montgomery
Pornokitsch edited by Anne C. Perry and Jared Shurin

BEST FANCAST (396 ballots)

Winner: SF Signal Podcast, Patrick Hester
The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
Doctor Who: Verity! Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas and Tansy Rayner Roberts
Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (Presenters) and Andrew Finch (Producer)
The Skiffy and Fanty Show, Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood and Stina Leicht
Tea and Jeopardy, Emma Newman
The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond

Note: category has 7 nominees due to a tie for 5th place.

BEST FAN WRITER (521 ballots)

Winner: Kameron Hurley
Liz Bourke
Foz Meadows
Abigail Nussbaum
Mark Oshiro

BEST FAN ARTIST (316 ballots)

Winner: Sarah Webb
Brad W. Foster
Mandie Manzano
Spring Schoenhuth
Steve Stiles

JOHN W. CAMPBELL AWARD FOR BEST NEW WRITER (767 ballots)

Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2012 or 2013, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).

Winner: Sofia Samatar *
Wesley Chu
Max Gladstone *
Ramez Naam *
Benjanun Sriduangkaew

*Finalists in their 2nd year of eligibility.

Advertisements